Akí sú egyptskí muži?

Milý čitateľ,

resp. vzhľadom na tému dnešného blogu by som mala povedať, milá čitateľka. Tak teda,

Milá čitateľka,

akí sú egyptskí muži, lebo ruku na srdce, poznávanie pamiatok v blízkych či ďalekých krajinách je zaujímavé a rozširuje obzory, ale interakcia s opačným pohlavím z inej kultúry je častokrát veľmi vzrušujúca. Ako vidí egyptských mužov turistka z Európy?

Egypťania a turistky

Ošemetná to téma, nakoľko postavenie ženy v Egypte je diametrálne odlišné, než sme my, európske ženy zvyknuté. Nehovorím, že je horšie alebo lepšie, je prosto iné. Osobne poznám jednu Egypťanku, aj tá žije v Bratislave a jednu Európanku, ktorá žije v Egypte, čiže nebudem polemizovať o tom, či je alebo nie je v poriadku ich spôsob života. Cestovanie ma obohatilo o pravdivé poznanie, že my, Európania, nemáme patent na najsprávnejší spôsob existencie.

Turistky sú pre Egypťanov príťažlivé, najmä pokiaľ ich nesprevádza nejaký mužský spoločník. Zlé jazyky tvrdia, že sú v očiach miestnych viac ľahkými a roztopašnými ženami, než ženami, ktoré si zaslúžia úctu. Vec názoru, nakoľko do hlavy nikomu nevidím, ale nemôžem toto tvrdenie potvrdiť. Vždy je vo vzájomnej komunikácii istá miera odstupu a je len na konkrétnej žene, čo a koľko mužovi dovolí.

Mimochodom, v Egypte platí zákon, že muž nesmie byť osamote v príbytku ženy, s ktorou nie je ženatý. Je za to minimálne pokec na polícii a hanba na tri piatky (piatok je v Egypte voľný deň). No povedzme si, že každý zákon sa dá obísť, však áno :).

Tieto oči sú tvoje vlastné?

Tak túto otázku som dostala niekoľkokrát a prvý raz ma ozaj šokovala. Z inej farby očí, než hnedej, sú úplne odviazaní. Egypťanky nosia farebné šošovky, ale originál ich vždy rozjaší. Podľa mojej kamošky, ktorá žije viac než 20 rokov v Egypte, je vražednou kombináciou  mať zelené oči a ryšavé vlasy, ale ani blondínky sa nevyhnú pozornosti. K tomu pekný zadok a telo presýpacích hodín a obraz dokonalej sexi ženy  po egyptsky je na svete. Rozhodne u ženy nehľadajú sixpack na bruchu.

Kam sa ponáhľaš

Častokrát sa mi stalo, že som sa len premiestňovala po ulici z bodu A do bodu B a cestou sa mi prihovorili chlapci či muži posedávajúci pred obchodmi alebo na lavičkách. Po obligátnych otázkach o pôvode sa vždy predstavia a nezabudnú spomenúť, čo vlastnia. Príklad: na odpočívadle na ceste do Luxoru mi pán v rokoch vymenoval, čo všetko má: dva obchody, loď na Níle, farmu, manželku a dvoch synov. Vraj môžem byť jeho druhá žena. Uznajte, že je mimoriadne slušné na začiatku vysvetliť, o čo ide a že to nie je žiadny nímand. Alebo iný pán, mladý sympaťák, sa predstavil menom a zdôraznil, že je architekt, a to hneď dvakrát. Jednoznačne človek vie, s kým má tú česť.  Iný chalanisko mi v dvoch minútach vysvetlil, že pochádza z Luxoru, má v Hurgade obchod s kobercami, jeho strýko má druhý obchod a že má ďalších troch súrodencov, ktorí stále žijú v Luxore, kde je veľmi teplo. Bolo mu veľmi divné, že kam sa ponáhľam a prečo nejdem s ním, veď nie som so žiadnym mužom. Egyptskí muži sú presvedčení, že nie je prirodzené, aby žena chcela byť dobrovoľne bez mužskej spoločnosti, lebo život je o tom, že žena tvorí pár s mužom, o ktorého sa stará. Iný kraj, iný mrav.

Galantnosť sama

Pozvanie na večeru je príležitosť nechať sa rozmaznávať ako princezná. Galantnosť je samozrejmosťou, podržanie dverí, príjemný rozhovor a lichôtky, v tom sú egyptskí muži neprekonateľní. Vedia šarmantne pochváliť úsmev, účes, oblečenie, čokoľvek, čo sa ženy týka. Ak sa chcú so ženou vidieť, vedia byť neoblomní a nástojčiví. Proste, chcú ťa vidieť a to je dostatočný dôvod na to, aby si súhlasila. Na druhej strane sa nezbláznia, keď sa tak nestane. Prosto, zajtra príde iná.

Starostlivosť o rodinu a priateľov

V egyptskej rodine je muž ten, ktorý sa stará o jej finančné zabezpečenie. Je na ňom, aby sa postaral o ženu, deti a aby im nič nechýbalo. Častokrát má muž aj viac prác, aby všetko utiahol. Žena sa stará o domácnosť, deti a manžela. Je krásna iba pre svojho manžela a nie pre ulicu. Z toho vyplýva, že muži sú tí, ktorí rozhodujú, čo a ako sa bude robiť. Žena sa nemá starať o biznis, o to, kedy a čo sa kúpi alebo predá, preto sa im ťažko chápe, že sa žena stará sama o seba, prípadne, že má vlastnú spoločnosť a na riadenie života a zabezpečenie muža ozaj nepotrebuje.

Starostlivosť sa im nemôže uprieť a prejavuje sa nielen v partnerských vzťahoch, ale aj v tých priateľských. Ak niečo potrebujete, nie je problém to zabezpečiť alebo zaobstarať, či zohnať kamaráta, ktorý sa o to postará. Ak niečo zariaďujú, dokážu o tom ohnivo diskutovať, preberať vec z každej strany, zapojiť do riešenia problému viac ľudí, aby nakoniec zistili, že to nie je potrebné. Vtedy je lepšie sa nezapájať a nechať ich, nech to urobia po svojom.

Pestovaní a voňaví

Aj keď nie sú príliš vysokí, egyptskí muži si rozhodne potrpia na to, ako vyzerajú. Mnohí športujú, chodia najmä do posilňovní a telocviční. Bežcov by ste museli lupou hľadať.

Starostlivosti o svoj vzhľad venujú mnoho času a pozornosti. Dôkazom toho je množstvo prosperujúcich vysvietených prevádzok barbierov s veľkými výkladmi v uliciach Hurgady. Každý večer sa  plnia mužmi, ktorí potrebujú upraviť strnisko, pristrihnúť fúzy alebo podstrihnúť vlasy. Husté vlasy sú pýchou, ba nie je zvláštne vidieť mladíka s pleťovou maskou na tvári.  Správna pleťová voda alebo voňavka a dielo je hotové.

Minimálne takú starostlivosť, ako venujú sebe, venujú aj svojim štvorkolesovým miláčikom. Umývajú ich od prachu, čistia a vysávajú a ak nie je auto tip top, pri najbližšej príležitosti to napravia. Toto majú asi všetci muži sveta spoločné, takže nič nové pod slnkom.

Život s vášňou

Ak by som mala charakterizovať egyptských mužov dvoma slovami,  je to vášeň a hrdosť. Testosterón z nich srší na všetky strany a základom všetkého je ich hrdosť. Na krajinu v ktorej žijú, na svoju rodinu, ktorá je základom bytia, na prácu a vzťahy. Žijú s vášňou. S vášňou pre život a jeho príjemné momenty.

Vypočujte si pútavé rozprávanie o Egypte s pani Nadiou, ktorá pochádza z Čiech, ale viac než 20 rokov žije v Egypte. Pracuje v cestovnom ruchu a je vydatá za Egypťana, takže má informácie z prvej ruky a osobné skúsenosti, s ktorými sa rada podelí s vami.

podcast tajomstva egypta s pani Nadiou