Ako som sa mala v hoteli Jaz Makadina 5* v Makadi Bay, Egypt

Milý čitateľ,

môj prvý pobyt v Egypte sa uskutočnil vo februári 2021 a strávila som ho v hoteli Jaz Makadina. Veľmi dobrá voľba. Recepcia hotela je zariadená v arabskom štýle s pohodlnými kreslami a divánmi. Za sklenenými dverami sa rozprestiera príjemné posedenie, hneď po ruke je bar otvorený 24 hodín denne. Otvorený priestor priam nabáda na posedenie pri drinku alebo kávičke. Večer je zas miestom, kde sa môžete zabaviť pri zábavnom programe, tanci či hudobných číslach. Jaz Makadina má štýl a atmosféru.

Izby sú veľmi príjemné

Hotelové izby sú umiestnené v maximálne trojposchodových pavilónoch s balkónmi alebo terasami v štýle arabskej architektúry. Teda, nie som architekt, ale asi takto si arabskú architektúru predstavujem. Oblúky okolo okien pôsobia veľmi vzdušne a nik by na prvý pohľad nehádal, že hotel má 270 izieb.

Izby sú priestranné a postele sú veľmi pohodlné, hotové letisko. Každý deň ma na ustlanej posteli čakala dekorácia z uterákov ozdobená kvietkami zo záhrady. Chyžný (chyžné tu robia muži) si malý bakšiš zaslúžil. Samozrejmosťou je každodenné dopĺňanie fľaše vody na osobu, aj keď si balenú vodu môžete hocikedy vypýtať v bare.

Pre mňa bolo dôležité mať na izbe wifi. V Jaz Makadina sa môžu na wifi pripojiť zdarma dve zariadenia na izbu a aj keď sa v popoludňajších hodinách jej rýchlosť spomalila, dalo sa to prežiť. Dokonca som si neskôr večer pozrela aj seriál na netflixe a zvládli sme aj skypové videohovory so Slovenskom.

Výborné jedlo a priateľský personál

Musím pochváliť bohatý výber jedál, zeleniny, ovocia, pečiva, syrov aj šuniek na raňajky. Na svoje si prídu aj vločkári a jogurtoví nadšenci. Nie som vegán, ale ani vyznávači veganskeho životného štýlu by hladom neumreli.

Obedy som z časti vynechávala kvôli výletom do Luxoru a Káhiry, a aj kvôli tomu, že neskoré raňajky mi stačili do popoludnia. Vtedy prišiel na rad kútik so sendvičmi, pizzou a koláčikmi. K tou výborné kapučíno z baru a žalúdok ľahko prečkal do večera.

Ak som predsa len ochutnala obed, zväčša som si nevedela vybrať, čo ochutnať skôr. V centre pultov s hotovými jedlami bol umiestnený kút s kuchárom, ktorý pripravoval nejakú miestnu špecialitu. Na to som sa vždy tešila.

Na večeru sa oplatilo trochu vyhladnúť, aj keď bolo nemožné ochutnať úplne z každého jedla. Veľmi rada som si dávala špeciality z grilu – krabov, či grilovaných rýb. Celkovo som sa morským plodov  veru objedla. Vínko alebo pivo mi priniesol môj obľúbený čašník, s ktorým som zakaždým prehodila pár slov. Pracoval na 14-dňové smeny a potom mal oddych týždeň doma.

Nepomýľ si bazén

Vo februári bolo cez deň príjemných 25°C, ale k večeru, keď zapadlo slnko, bolo čerstvo, najmä keď fúkal vietor. V Jaz Makadina majú dva veľké bazény, z ktorých je ten menší vyhrievaný. Voda bola príjemná a bazén je dosť veľký, aby si človek zaplával. Jedného dňa som si povedala, že si zaplávam vo väčšom bazéne. Nuž, pochopila som veľmi rýchlo, prečo je prázdny. Voda bola studená, ale keďže som hrdinka na pohľadanie, zaplávala som si. Pri večery sa ma čašník spýtal, aká bola voda, že ma pozoroval pri plávaní. Evidentne to nebol zážitok iba pre mňa.

Pláž a more vo februári

Pláž je široká a je na nej dostatočne veľa lehátok so slnečníkmi, aby si každý našiel svoje miesto. Štandardný hodený uterák ako rezervačka by ste márne hľadali. More bolo čerstvé, ale oveľa príjemnejšie než nevyhrievaný bazén v hoteli.

Asi dvadsať minút pomalou chôdzou po pláži, napravo od hotela,  som objavila mólo, na konci ktorého bol veľký koralový útes. Na móle boli skrinky, do ktorých som si odložila všetky veci a mohla som sa bez obáv ponoriť do podmorského sveta. Oplatí sa objaviť aj život pod hladinou Červeného mora.

Vo vyhradenom priestore v mori sa cvičieval aquaaerobic, v areáli hotela sa cvičila joga. Animačný tím nemal veľa práce, keďže kapacita hotela bola naplnená na 40%.

Krásna záhrada, promenáda a aquapark

Hotel má naozaj krásne pestovanú a udržiavanú záhradu. Vysoké palmy, nižšie kríky a kvety dotvárajú pokojnú prímorskú atmosféru. Altánky a chodníčky, ba aj tyranosaur rex dávajú možnosť poprechádzať sa po večery v príjemnom prostredí.

Zadným východom z hotela sa vychádza na promenádu s obchodmi a kaviarničkami, ale keďže som tam bola v období zúriacej korony, bola ľudoprázna. Akurát som chodila do bankomatu a do lekárne.  Aj veľký aquapark bol zatvorený.

Služby hotela

Hneď v prvý deň pobytu som sa rozhodla, že si pobyt predĺžim o týždeň. Všetko som vyriešila s delegátkou pani Nadiou, čo je najlepšia cesta ako niečo nepokašľať alebo si zbytočne neurobiť problém. Predĺženie pobytu prebehlo hladko, s recepciou komunikovala a predĺženie vybavila pani Nadia.

Rovnako s inými službami, ako zavolanie taxíka do mesta alebo budenie telefónom na výlet v skorých ranných hodinách a príprava raňajkového balíčka nebol žiadny problém.

Naľavo od recepcie je obchodík, kde predával Mustafa a jeho kamarát so silnými dioptriami, má choré oči. S Mustafom sme často posedeli a podebatovali pri ibištekovom čaji. Rozprával mi, ako ťažko bolo cez koronu, že musel mať dve práce, aby sa postaral o rodinu a príbuzenstvo. Ja som mu vysvetlila ako fungujú tampóny. Zvedavý bol. Každý sme sa dozvedeli niečo nové. Kúpila som u neho pár suvenýrov a tričiek, ale bola som rada, že sim kartu s dátami som si kúpila už na letisku. Predával ju s mastnou prirážkou, ako sa na 5* hotel patrí.

V hoteli nájdete aj SPA, tenisový kurt, potápačskú školu, jazdenie na koni a golf, všetko za príplatok.

ZHRNUTIE

Hotel Jaz Makadina v Makadi Bay cca 40 minút od Hurgady smerom na juh, je veľmi príjemný hotel aj pre náročnú klientelu. Pokiaľ hľadáte veľké izby, príjemné prostredie, vynikajúcu kuchyňu a priateľský personál,  je to dobrá voľba. Pláž je dostatočne veľká a priestranná, more je pozvoľné a vhodné na plávanie. Ak potrebujete rýchly a stabilný internet, radšej si kúpte sim kartu hneď po prílete na letisku. Upozorňujem, že tento hotel nie je lacný a za luxusný pobyt si priplatíte.

Chcete si prečítať iné recenzie?

Chcete viac informácií o Jaz Makadine? Pošlite nám mail