Pandémia, bezpečnosť a nevyspytateľné cesty života

Milý čitateľ,

dni po výlete v Luxore sa niesli v pokojnej atmosfére, ktoré som vyplnila kombináciou práce, oddychu, pozeraním filmov a čítaním kníh. Psychicky som sa pripravovala na vlastné písanie rozpracovanej knihy Láska z Bali, ktorú nie a nie dokončiť. Na príbeh o láske treba mať správnu náladu a podnetné prostredie, ale mojej domovine posledný rok tieto atribúty chýbajú. Bohužiaľ, pandémia veľmi zasiahla do našich životov. Ale podarilo sa mi naladiť sa na tvorivú nôtu a mám za sebou už aj prvú erotickú scénu. Fúha, bola to fuška :).

Ako vnímajú pandémiu Egypťania?

Ruch na uliciach je aktuálne pokojný, aj keď verím tomu, že nájazdy turistov počas normálnych rokov museli preplniť cesty aj ulice. Ľudia nosia rúška vonku, a aj vo vnútri, kde sú povinné. Turisti musia mať prekryté ústa a nos, a to pri v autobuse, pri nákupoch v obchodoch alebo v múzeách. Avšak, ľudia sa navzájom nejdú ukameňovať, ak niekto rúško nemá. Hystéria tu nemá miesto. Ako povedal Mustafa: „Raz musím zomrieť, tak ak to má byť teraz, čo s tým narobím.“

Jeho životom zamávala pandémia poriadne. Mal dve reštaurácie v Hurgade, ale keď sa všetko minulý rok zavrelo a turisti nechodili, musel zatvoriť aj on. Má ženu a dve deti, sestru a mladšieho brata, o ktorých sa stará ako najstarší zo súrodencov. Sestra sa vydávala minulý víkend, zariaďuje jej domácnosť. Ona je bez práce. Rovnako podporuje aj mladšieho brata. Má dve práce, aby vedel pokryť všetky výdavky. Sú dni, kedy pracuje desať hodín denne. Bez gastolístkov a podobných hovadín. Je rád, že si prácu našiel, lebo veľa jeho známych je bez práce alebo dostávajú polovičnú mzdu. Teší ho, že aspoň nejakí turisti sa do Egypta vrátili, aj keď mnohé hotely sú zavreté a aj tie otvorené môžu byť obsadené na maximálne 50% kapacity. Reálne sú plné asi z tretiny, aj keď sa očakávajú skupiny ruských turistov, ktorí by mali čoskoro prilietať novou priamou linkou. Napriek všetkému nestráca nádej, že sa celé šialenstvo čoskoro skončí.

Každopádne, covid tu je vnímaný ako choroba, nie pohroma a vláda nevyrába okolo toho paniku. Jej prioritou je udržanie, aspoň z časti, funkčný turizmus a bezpečnosť. Personál v hoteloch je každý týždeň testovaný a povinne nosí rúška. Všetko sa pravidelne dezinfikuje a upratuje. Turisti v hoteli rúška nosiť nemusia.

krásny hotel Jaz Makadina v Hurgade je bezpečný

Bezpečnosť

Čo sa týka bezpečnosti, v uliciach a pri pamiatkach je vidno veľa policajtov. Medzi každým okresom je policajné stanovisko s povinne zníženou rýchlosťou. Občas policajti nahliadnu do áut, okrem iného kontrolujú aj nosenie rúšok. Pri vstupe do každej uzavretej hotelovej oblasti je potrebné zastaviť vozidlo, šofér odovzdá doklady, ktoré mu sú vrátené na ceste späť a strážnik obehne vozidlo so zrkadlom na kontrolu podvozku. Pohyb je kontrolovaný, ale nie obmedzovaný. Ako turistovi mi to nijako neprekážalo.

Až na druhom výlete do Káhiry som si poriadne prehliadla pána v obleku, ktorý s nami všade chodil. Trčala mu spod rozopnutého saka hlaveň. Pýtala som sa na to neskôr Nadie a potvrdila mi, že je to bezpečnostné opatrenie, viac demonštrácia moci, než reálna hrozba. Aj na výlete do Luxoru s nami jeden bol. Do Egypta som cestovala sama a necítila som sa ohrozená. Samozrejme, sama do púšte, či za nočným životom som sa nehrnula. Asi starnem 😀

Bezpečnosť počas letu

Keď hovoríme o bezpečnosti, povedzme si aj o priebehu letu. Hneď pri vstupe na letisko v Bratislave chcel zriadenec vidieť môj negatívny test. Test chcela vidieť aj slečna na check-ine. Test som ukazovala aj pri prílete na colnej kontrole v Egypte. Aj počas výletov som musela mať test s pasom so sebou. Počas letu sme mali povinne rúška. Pri vstupe do lietadla každému rozdali „save packet“ s rúškom, dezinfekciou, rukavicami a návlekmi na nohy. Rozdávali aj občerstvenie, dve bagety s olivami, vodu a džús v krabičke. Sedelo sa s vynechaním stredného miesta, ale pokiaľ letela rodina alebo skupina priateľov, vedeli vedľa seba. Lietadlo nebolo naplnené a niektoré rady sedadiel boli úplne voľné. Let trval zhruba štyri hodiny a nerobil problém ani menším deťom, rozumej, nestihli revom otráviť celé lietadlo.

Nevyspytateľné cesty života

Môj plán bol vycestovať na týždeň. Ako som písala v prvom blogu V rieke čo sa volá Níl, pláva krokodíl, pobyt som si predĺžila, ale nie cez slovenskú, ale cez egyptskú cestovnú kanceláriu. Mojou spojkou je Nadia, ktorá to celé zariadila a ja som za rovnakú izbu zaplatila o cca 200 EUR menej. A to počítam aj poplatok za zmenu letenky. Preto sme sa rozhodli, že budeme spolupracovať aj naďalej. Mám skúsenosti v cestami do Afriky na safari, prečo to nevyužiť a neponúknuť našincom aj pobyty a výlety v Egypte, so starostlivosťou delegáta a poistením miestnej cestovnej kancelárie. Samozrejme, na vlastnú päsť sa cestovať dá hocikedy, no nie každému sa chce riešiť prípadné problémy. Letenky zabezpečiť viem, takže nič nebráni v ceste.

Nadia je pôvodom Češka a v Egypte žije už dvadsať rokov. Dokonale sa orientuje v miestnych pomeroch a pozná aj hotely, ktoré sa v ponukách slovenských cestoviek nenachádzajú. Napríklad tento: hotel Fort Arabesque je ľúbezný hotel utopený v krásnej palmovej záhrade s najlepšou plážou a podmorským životom široko-ďaleko. Koľko stojí izba na týždeň pre dve osoby a dieťa vrátane stravy, delegáta a transferu z letiska a späť? No, tipni si…600€, slovom šesťsto eur. K tomu si pripočítaj letenky a porovnaj s ponukou našich cestoviek. Ak máš otázky, neváhaj ich napísať dole do komentára alebo cez formulár v pravom menu. V máji, dúfam, cestujeme opäť. Som zvedavá, kto sa pridá.

Keď zmeníš rozhodnutie

Keďže som si pobyt predĺžila, necestovala som s tým nešťastným pánom s covidom z Nitry, ktorého zdravotný stav prepierali hádam všetky slovenské médiá a z cestovateľov opäť spravili ľudí hodných upálenia. Zvláštne riadenie osudu. V Hurgade je možnosť otestovať sa PCR testom za 30 USD. Nie 70 Eur, ako to je u nás. Pritom sa u nás testy vyrábajú. Počas môjho pobytu Česko zaviedlo povinnosť vrátiť sa zo zahraničia s negatívnym PCR testom. Úplne legitímna a logická požiadavka, u nás je úplne nelogicky nariadená 14-dňová karanténa. Nebudem ale víriť tieto vody, čisto len v záujme zachovania mojej, a aj tvojej príčetnosti, milý čitateľ.

Na záver len pridám relaxačné fotografie z pobrežia zálivu Makadi, z hotela Arabeque a Hurgady. Next time Káhira a pyramídy. Buon voyage.